ADMV1013
RECOMMENDED FOR NEW DESIGNS
24 GHz to 44 GHz, Wideband, Microwave Upconverter
Viewing:
Overview
  • Wideband RF output frequency range: 24 GHz to 44 GHz
  • 2 upconversion modes
    • Direct conversion from baseband I/Q to RF
    • Single-sideband upconversion from real IF
  • LO input frequency range: 5.4 GHz to 10.25 GHz
  • LO quadrupler for up to 41 GHz
  • Matched 50 Ω single-ended RF output and IF inputs
  • Option between matched 100 Ω balanced or 50 Ω single-ended LO inputs
  • 100 Ω balanced baseband inputs
  • Sideband suppression and carrier feedthrough optimization
  • Variable attenuator for transceiver power control
  • Programmable via 4-wire SPI interface
  • 40-terminal land grid array package (LGA)
The ADMV1013 is a wideband, microwave upconverter optimized for point to point microwave radio designs operating in the 24 GHz to 44 GHz radio frequency (RF) range.
The upconverter offers two modes of frequency translation. The device is capable of direct conversion to RF from baseband in-phase quadrature (I/Q) input signals, as well as single-sideband (SSB) upconversion from complex intermediate frequency (IF) inputs. The baseband I/Q input path can be disabled and modulated complex IF signals, anywhere from 0.8 GHz to 6.0 GHz, can be inserted in the IF path and upconverted to 24 GHz to 44 GHz while suppressing the unwanted sideband by typically better than 26 dBc. The serial port interface (SPI) allows adjustment of the quadrature phase and mixer gate voltage to allow optimum sideband suppression and local oscillator (LO) nulling. In addition, the SPI interface allows powering down the output envelope detector to reduce power consumption.
Applications
  • Point to point microwave radios
  • Radar, electronic warfare systems
  • Instrumentation, automatic test equipment (ATE)
ADMV1013