ADIN1100
RECOMMENDED FOR NEW DESIGNSRobust, Industrial, Low Power 10BASE-T1L Ethernet PHY
- Part Models
- 4
- 1ku List Price
Overview
- 10BASE-T1L IEEE Standard 802.3cg-2019 compliant
- Cable reach up to 1700 m with 1.0 V p-p and 2.4 V p-p
- Supports 1.0 V p-p and 2.4 V p-p transmit levels
- MDI polarity detection and correction
- Supports intrinsic safety applications
- Low power consumption: 39 mW (dual supply, 1.0 V p-p)
- Diagnostics
- Cable fault detection with TDR
- Link quality indicator with MSE
- Frame generator and checker
- Multiple loopback modes
- IEEE test mode support
- MII, RMII and RGMII MAC interfaces
- MDIO Management Interface
- Unmanaged configuration using pin strapping
- 25 MHz crystal or external clock input (50 MHz for RMII)
- Single or dual supply with 1.8 V or 3.3 V operation
- 3.3 V, 2.5 V, or1.8 V MAC interface VDDIO supply
- Integrated power supply monitoring and POR
- EMC test standards
- IEC 61000-4-4 EFT (±4 kV)
- IEC 61000-4-2 ESD (±4 kV contact discharge)
- IEC 61000-4-2 ESD (±8 kV air discharge)
- IEC 61000-4-5 surge (±4 kV)
- IEC 61000-4-6 conducted immunity (10 V/m)
- IEC 61000-4-3 radiated immunity (Class A)
- EN 55032 radiated emissions (Class B)
- Small package: 40-lead, 6 mm x 6 mm LFCSP
- Temperature range
- Industrial: -40°C to +85°C
- Extended:-40°C to +105°C
The ADIN1100 supports cable reach of up to 1700 meters with autonegotiation enabled and has ultra low power consumption of 39 mW.
The PHY core supports the 1.0 V p-p operating mode and the 2.4 V p-p operating mode defined in the IEEE 802.3cg standard and can operate from a single power supply rail of 1.8 V or 3.3 V, with the lower voltage option supporting the 1.0 V p-p transmit voltage level.
Applications
- Process Control
- Factory Automation
- Building Automation
- Field instruments and switches
Want to get started developing a 10BASE-T1L Solution?
Email our team of experts to get samples of the ADIN1100 or an evaluation board.
Documentation
Data Sheet 2
User Guide 2
Application Note 2
Technical Articles 8
Video 7
Solutions Bulletin & Brochure 2
Device Drivers 5
Thought Leadership 5
Rarely Asked Question 2
Webcast 7
| Part Model | Pin/Package Drawing | Documentation | CAD Symbols, Footprints, and 3D Models |
|---|---|---|---|
| ADIN1100BCPZ | 40-Lead LFCSP (6mm x 6mm x 0.75mm) | ||
| ADIN1100BCPZ-R7 | 40-Lead LFCSP (6mm x 6mm x 0.75mm) | ||
| ADIN1100CCPZ | 40-Lead LFCSP (6mm x 6mm x 0.75mm) | ||
| ADIN1100CCPZ-R7 | 40-Lead LFCSP (6mm x 6mm x 0.75mm) |