ADPL21504
RECOMMENDED FOR NEW DESIGNS
Micropower Step-Up DC/DC Converter in a ThinSOT Package
Viewing:
Overview
  • Low Quiescent Current:
    • 20μA in Active Mode;
    • <2μA in Shutdown Mode
  • Operates with a VIN as Low as 1.2V
  • Low VCESAT Switch: 270mV at 300mA
  • Uses Small Surface Mount Components
  • High Output Voltage: Up to 30V
  • Low Profile (1mm) ThinSOTTM Package
The ADPL21504 is a micropower step-up DC/DC converter in a 5-lead, low-profile (1mm) ThinSOT package. The ADPL21504 is designed for higher power systems with a 350mA current limit and an input voltage range of 1.2V to 15V. The ADPL21504 features a quiescent current of only 20μA at no load, which further reduces to 2μA (max) in shutdown. A current-limited, fixed off-time control scheme conserves operating current, resulting in high efficiency over a broad range of load currents. The 32V switch enables the generation of high-voltage outputs up to 30V in a simple boost topology, eliminating the need for costly transformers. The ADPL21504’s low off-time of 400ns permits the use of tiny, low-profile inductors and capacitors, minimizing footprint and cost in space-conscious portable applications.
APPLICATIONS
  • Portable Electronics
  • Battery Backup
  • Digital Cameras
  • Organic Light Emitting Diode (OLED) Power
  • Medical Diagnostic Equipment
ADPL21504
Add to myAnalog
Create New Project
Ask a Question
Documentation
Learn More
Add to myAnalog
Add media to the Resources section of myAnalog, to an existing project or to a new project.
Create New Project
Software Resources
Can't find the software or driver you need?
Request a Driver/Software
Tools & Simulations
LTspice
Models for the following parts are available in LTspice:
  • ADPL21504
LTspice
Evaluation Kits
eval board
EVAL-ADPL21504-AZ
Evaluates: ADPL21504 in a 20V Output Voltage Application
Features and Benefits
  • VOUT = 20V, VIN Range = 2.5V to 4.2V, IOUT = upto 20mA
  • Resistor Programmable Output Voltage
  • Features a Current-Limited, Fixed Off-Time control scheme
  • Internal Compensation and Soft-Start
  • Proven PCB Layout
  • Fully Assembled and Tested
Product Details
The ADPL21504 is designed for higher power systems with a 350mA current limit. A current-limited, fixed off-time control scheme conserves operating current, resulting in high efficiency over a broad range of load current.
The EVAL-ADPL21504-AZ evaluation board features an application circuit with a 20V output voltage, operating within an input voltage range of 2.5V to 4.2V and a load current upto 20mA.
EVAL-ADPL21504-AZ